100th Anniversary

of the

Tennessee School for the Deaf

1845-1945


List of Teachers

(In Order of Appointment)

NAME: POSITION: YEARS:
Rev. Thomas MacIntire Principal 1845 - 1851
Charles Wesley Myers Manual 1845 - 1849
George E. Bronson Manual 1849 - 1853
Oran W. Morris Principal 1851 - 1853
H. S. Gillet Principal 1853 - 1856
A. G. Scott Manual
Principal
1853 - 1856
1856 - 1859
W. B. Sanders Manual 1853 - 1858
Mrs. L. S. Bearden Manual 1853 - 1858
James Fisher, Jr. Manual and Librarian 1856 - 1861
D. C. Hommel Manual 1856 - 1895
Samuel Newman Cabinet Shop 1856 - 1861
Jackson Hopkins Shoe and Boot Shop 1856 - 1861
Mrs. L. S. Richardson Manual 1858 - 1859
John A. Russell Manual 1858 - 1861
Rev. James Park Principal 1859 - 1861
L. Brasher Manual 1859 - 1861
J. H. Ijams Principal 1866 - 1882
Georgiana Sanford Manual 1859 - 1861
Margaret Bickford Manual 1866 - 1867
William O. Branum Manual 1868 - 1920
James A. Lyons Manual 1869 -1875
Thomas L. Moses Manual
Principal
1869 - 1879
1882 - 1917
Louis A. Houghton Manual
Editor
1870 - 1906
1876 - 1906
William F. Pope Manual 1870 - 1872
J. B. Pope Manual 1872 - 1877
Miss Lizzie Hill Temporary manual pupil-teacher 1878 - 1879
1882 - 1883
Miss L. A. Clark Temporary manual pupil-teacher 1878 - 1879
Miss Kate R. Ogden Oral and Manual 1880 - 1885
Matthew R. Mann Manual
Negro Department Superintendent
1881 - 1901 and 1913 - 1937
1901-1913
John C. Weigel Printing 1882 - 1888
Miss Sallie Jackson Sewing and Housework 1882 - 1903
Mrs. Anna Jones Sewing and Housework 1882 - 1890
Miss Rebecca or Bettie E. Davis Manual 1882 - 1913
Miss Mary E. Branner Manual 1882 - 1883
Mrs. Mary H. Ijams Manual 1883 - 1907
Mrs. H. A. (Ferguson) Kirkpatrick Oral 1885 - 1891; 1895 -1939
John F. Keyes Printing 1888 - 1889
Mrs. Iva M. Boyd Oral and Manual 1890 - 1906
Mrs. Rilla L. (Parker) Bartle Oral 1891 - 1902
Albert H. Walker Manual 1895 - 1897
Miss Sallie G. Cummings Oral, Physical Education 1895 - 1903
Horace E. Walker Manual
Principal
1897 - 1912
1912 - 1921
Miss Delia L. Moses Manual 1897 - 1902
Mrs. Mabel (Mason) Wells Negro Dept. 1900 - 1906; 1918 - ___
Miss Iva Dixon Manual 1901 - 1915
Miss Mary Hoss Negro Dept., Manual 1901 - 1906
Walter Rosson Physical Education 1901 - 1915
Miss Rosa R. Harris Manual 1902 - 1903
Miss Jane Lee Oral 1902 - 1903
Frank O. Huffman Manual 1904 - 1905
Miss Anna M. Riedle Oral 1904 - 1905 and 1907 - 1915
Miss Mary L. McCallum Oral 1904 - 1905
Wood Payne Physical Education 1905 - 1907
L. A. Divine Manual 1906 - 1907
Mrs. Glenna Houghton Manual 1906 - 1911
Miss Cynthia S. Beck Oral 1906 - 1911
Miss Annetta W. Beck Oral 1906 - 1907
W. B. Gaston Negro Dept., Manual 1906 - 1918
Miss Mary Jones Negro Dept., Manual 1906 - 1907
Miss Linda K. Miller Oral
Manual
1906 - 1907
1907 - 1912
L. A. Palmer Manual
Editor
1906 - 1940
1907 - 1919
W. H. Chambers Physical Ed.
Manual
1907 - 1927
1907 - ____
A. R. Wright Manual and Stenographer 1907 - 1909
Miss Georgia L. Newbern Oral 1907 - 1919
Miss Elizabeth B. Avery Oral 1907 - 1918
John D. Thompson Negro Dept. 1907 - 1909
L. S. Gurley Manual 1909 - 1911
Miss Carrie E. Mason Negro Dept. 1909 - 1910
Miss Mary B. Michaels Manual 1910 - 1913
Mrs. Laura J. Formwalt Manual
Oral
1910 - 1917
1924 - ____
Mrs. Vera (Skaggs) Beeler Manual 1910 - 1920
Miss Annie L. Dwight Manual 1910 - 1914
Miss Nettie B. Newell Oral 1910 - 1913
Miss Rose B. Alcorn Oral 1910 - 1913
Miss Genevieve Caldwell Negro Dept. 1910 - 1913
T. A. Rowland Carpentry 1909 - 1911
T. M. Craven Shoe Repairing 1909 - 1910
Horace McMahan Sloyd
Carpentry
109 - 1914
1914 - 1930
Mrs. Rebecca Williams Dressmaking 1909 - 1919
Gordon Midget Shoe Repairing 1910 - 1917
Mrs. Blanche Ross Negro Dept. 1911 - 1916
Miss Carrie E. King Oral 1911 - 1912
W. C. Swink Carpentry 1911 - 1914
Lonas Payne Manual
Shoe Repair
1911 - 1917
1917 - 1926
Miss Lutie Acuff Manual 1911 - ____
Miss Grace Thayer Manual 1911 - 1912
R. E. Davis Manual 1911 - 1912
Miss Josephine Bell Oral 1913 - 1914
Adolph N. Struck Manual 1913 - 1914
Miss Mary H. Burns Oral 1913 - 1914
Clarence J. Settles Manual 1914 - 1915
Miss Emilie B. Dixon Oral 1914 - 1915
Miss Louise Gurley Sewing 1914 - 1941
Russell Moore Manual 1915 - 1918
Mrs. Winnie (Goolsbe) Ledgerwood Oral 1915 - 1917
Miss Margaret Davis Oral 1915 - 1917
Miss Laura E. Driscole Oral 1915 - 1917
Miss Lula Garrett Oral 1915 - 1916
Miss Mary Deem Oral 1916 - 1918
J. W. Murphy Oral 1916 - 1921
Miss Carolyn Burdick Oral 1917 - 1919
Miss Hannah Oehler Oral 1917 - December 1918
Miss Marie Pearson Oral 1917 - 1918
Miss Laone Dawson Oral 1918 - 1919
Miss Frances Wallace Oral 1918 - 1921
Mrs. Sarah Tredwell Oral 1918 - 1921
Kenneth Willman Manual and Printing 1918 - 1919
H. R. Ward Oral
Principal
1919 - 1936
1926 - ____
Miss Emeline Grow Oral 1919 - 1920
J. B. Chandler Manual, Printing and Editor 1919 - 1936
Miss Marie Cormack Oral 1919 - 1922
Miss Lillian Parrott Dressmaking 1919 - 1922
W. H. Lloyd Manual 1920 - 1932
Miss Emilie Sterck Oral 1920 - 1921
Miss Grace Fields Oral 1920 - 1921
Miss Caroline Douthitt Oral 1920 - 1921
Miss Hazel Capron Oral 1920 - two months
Mrs. Edith (Cottrell) Weaver Oral 1920 - 1921; 1926 - 1928
Miss Ann M. Gibson Supervising Teacher 1920 - 1921
Miss Eunice Post Oral 1920 - 1921
Miss Blanche Hooten Oral 1920 - 1923
Miss Anne S. Leach Oral 1920 - 1922
Mrs. Elizabeth (Palmer) Watkins Manual 1920 - 1923
Fred G. Fancher Manual and Bandmaster 1921 - 1922
Mrs. H. T. Poore Superintendent
Principal
Editor
1921 - ___
1921 - 1926
1936 - 1940
Miss Margaret Roberts Supervising Teacher 1921 - 1923
Miss Jennie Gray DeArmond Manual 1921 - ___
Miss Blanche Wilkinson Oral 1921 - 1922
Miss Eva Rankin Oral 1921 - 1922
Mrs. Sara (Holt) Ward Oral 1921 - 1925; 1942 - ___
Miss Ann Clifton Oral 1921 - 1922
Mrs.. Mildred (Holt) Anderson Oral
Domestic Science
1921 - 1924
1921 - 1923
Miss Angie Kinnaird Oral 1922 - 1925
Miss Evelyn Hooten Oral 1922 - 1923
Miss Evelyn Pickard Oral 1922 - 1926
Miss Gladys Jayne Oral 1922 - ____
Miss Sina B. Parrott Oral 1922 - 1923
Mrs. Jessie DePue Oral 1922 - 1926
Mrs. Jessie (Ervin) Warber Oral 1923 - 1929
Mrs. Ersie Bell Oral 1923 - 1925
Mrs. Myrtle Corey Kessler Manual
Domestic Science
1923 - ____
1923 - 1941
L. A. Elmer Manual 1923 - ___
Miss Maggie Neel Proctor Supervising Teacher 1923 - ___
Miss Stella Rupley Oral 1923 - ___
Miss Harriette Arnell Oral 1923 - 1925
Miss Louise Ogden Oral 1925 - 1929
Miss Lottie Miles Oral 1925 - ___
Mrs. Erma Lee (Hall) Spear Oral 1925 - ___
Mrs. Catherine (Harrold) Cross Oral 1925 - 1929; 1943 - 1944
W. H. Crouch Bandmaster 1923 - 1926
Miss Tittsworth Oral 1925 - 1929
Miss Mary Wright Oral 1926 - 1928
Mrs. Jennie H. Ballinger Oral 1927 - 1930
Miss Leora Carver Oral 1927 - 1938
Miss Elizabeth Watrous Oral 1927 - 1930
Miss Annette H. Wray Oral 1927 - 1931; 1934 - 1935
Lynden Carr Shoe Repairing and Bandmaster 1927 - 1929
Charles W. Kessler Painting 1927 - ____
Mrs. Lenabel Mays Oral 1928 - 1938
Mrs. Evelyn (Self) McCullough Oral 1928 - 1931; 1932 - 1933; 1936 - ___
Mrs. Lillian (McFarland) McPherson Librarian
and Physical Education
1928 - ____
1928 - 1941
Miss Norine Childress Oral 1928 - 1931
NIck Charles Physical Education 1928 - 1929
W. Fred Kent Oral and Physical Education 1929 - 1933
Tillman Flowers Shoe Repairing 1929 - 1930
Miss Bessie May Smith Oral 1929 - 1931
Miss Josephine Nunnelley Oral 1929 - 1943
Mrs. Hugh Ward Pianist 1929 - 1942 and 1943 - ___
Mrs. Eleanor (Lunsford) Bird Oral 1929 - 1940 and 1941 - 1943
Miss Sara G. Hudgins Oral 1939 - 1940
Mrs.. Sarah F. (Lavin) Elder Oral 1930 - 1933 and 1933 -1934
Miss Mary Alice Benson Oral and Scouting 1930 - 1933
Mrs. Pauline Copeland Oral 1930 - 1942
John C. Hundman Scouting 1930  - 1934
Mrs. Minnie Thomason Oral 1931 - ___
Edward L. Gordon Negro Dept. 1931 - 1939
Mrs. Kate (Boger) Fowler Oral 1932 - 1939
James H. Galloway Oral and Physical Education 1932 - 1933
Mrs. Margaret T. Carr Oral and Scouting
Oral
1932 - 1942
1943 - ____
A. K. Harrold Carpentry and Woodworking 1932 - ___
Mrs. Elizabeth (Hairfield) Schaeffer Oral 1932 - 1939
James Roberts Physical Education 1933 - 1934
Robert Baughman Oral and Physical Education 1934 - 1935
Miss Alice Kent Oral and Handicraft 1934 - 1938
Miss Sue Webb Oral 1934 - 1934
Helmer Myklebust Oral 1935 - 1939
Jack Williams Physical Education 1935 - 1936
Mrs. Virginia Sadler Oral 1936 - 1941
W. M. Jeans Oral 1936 - 1939
Miss Anne Wilson Oral 1936 - 1937
Miss Eugenia Burnett Oral 1936 - 1944
Uriel C. Jones Printing
Editor
1936 -  ___
1940 -  ___
Everett Estes Shoe Repairing 1936 - 1938
Jesse Warren Physical Education 1936 - 1938
Mrs. Lucy (Lucado) Akin Sewing
Ass't. Librarian
Manual
1936 - 1939
1939 - 1940
1942 - ____
Howard Turrentine Poultry and Gardening 1938 - 1941
Herbert J. Menzemer Oral
Poultry and Gardening
1937 - ___
1938 - 1941
Mrs. Vida (Clifton) Hoskins Oral 1937 - 1943
Miss Sara Lee Coleman Oral 1937 - 1943
Mrs. Thelma Jeans Oral 1938 - 1939
Henry Edmunds Negro Dept. 1937 - ___
Conley Akin Physical Education 1938 - ___
Miss Marline Parish Oral
Primary Supervising Teacher
1939 - 1941
1939 - ____
John C. Welles Oral and Scouting 1939 - 1942
J. Wesley Mayhew Oral 1939 - 1941
Mrs. Dorothy (Poag) Cate Oral 1939 - ___
Miss Virginia Hoffman Oral 1939 - 1940
Miss Regina Cobb Oral 1939 - 1944
Mrs. Rosalee Welles Oral 1939 - 1942
Eugene Wait Shoe and Repairing 1939 - ____
Miss Mary Bach Oral 1941 - 1944
Mrs. Elizabeth Fruewald Oral 1941 - 1944
Raymond Schurtter Oral 1941 - three months
Miss Elizabeth Cutler Oral 1941 - 1943
J. M. Smith, Jr. Manual and Physical Education
Oral
1941 - 1942
1943 - ___
Miss Minnie Merle Charmichael Oral 1941 - ___
Miss Lee Bertha Sutton Negro Dept. 1941 - ___
Mrs. Beverly (Fischer) Meek Home Economics 1941 - 1943
Miss Margaret Ogle Oral 1941 - 1943
Fred E. Cobb Poultry, Gardening, Barbering, and General Shop 1941 - 1942
Miss Betty Gaunt Physical Education 1941 - 1942
Miss Sara Kester Oral 1942 - 1944
Chester Shaffer Oral and Scouting 1942 - 1944
Miss Annie Laurie Anderson Oral 1942 - three months
Ray Gallimore Barbering
Pre-Vocational
1942 - 1943
1942 - ____
Mrs. Mildred Wright Oral 1942 - 1944
Mrs. Edith Chandler Rug Making 1942 - ___
Mrs. Jessie Menzemer Oral 1943 - ___
Mrs. Vela Evans Oral 1943 - ___
Miss Sarah Lee Peters Oral 1943 - ___
Miss Rebecca Smith Negro Dept. 1943 - 1944
Mrs. Evelyn Jones Home Economics 1943 - ___
Miss Lucile Cooper Oral 1944 - ___
Mrs. Lucy Gammage Oral 1944 - ___
Mrs. Laura Izard Oral 1944 - ___
Miss Clydia Spurrier Oral 1944 - ___
Mrs. Irene Brown Oral 1944 - ___
Miss Deanie Greer Negro Dept. 1944 - ___
Leander Moore Cabinetmaking 1944 - ___
Albert Pyle Scouting 1944 - ___

[ Return to History of the School ]

[ Return to Tennessee School for the Deaf - 1845-1945 ]

[ Return to Knox County Schools -- Past & Present ]

[ Return to Knox County, TNGenWeb ]

HTML Presentation
Copyright 2001, Rose-Anne Cunningham Bray.  All rights reserved.